Call 480-294-1001 

Arizona Hombu Dojo

Traditional Okinawan Martial Arts (Karate, Kobudo, Self-Defense, Samurai Arts)

Seiyo Shorin-Ryu Lineage

"If there is no kata, there is no karate, just kicking & punching" - Shoshin Nagamine 


Presentation of Seiyo No Shorin-Ryu Karate & Juko Kai lineage to Soke Hausel by Dai-Soke Sacharnoski in Dallas in 2007 at 45th Anniversary of Juko Kai International. Dai-Soke Sacharnoski is considered by many to be the greatest living martial artist. To quote Soke Hausel, "In martial arts, there is no greater honor than training under the greatest martial artist and having this outstanding person to look up to. I owe much of my development and achievements in martial arts to Dr. Sacharnoski, Dai-Soke! Without his example, I would have only been just another Instructor in a sea of Martial Arts Instructors".


The Hombu of Seiyo No Shorin-Ryu Karate Kobudo Kai(TM) operates independently from other dojo. All dojo Headmasters and Instructors are completely responsible for their own dojo and their own actions. We provide martial arts education, guidance & proper certification for members. Black belt Instructors of Seiyo No Shorin Ryu Karate Remnei are allowed to test their students for rank up to two levels beneath their current rank. 


JUK0-KAI INTERNATIONAL

 Dr. R. Sacharnoski, Dai-Soke/12th dan 


SEIYO KAI  INTERNATIONAL

(Seiyo No Shorin-Ryu Karate Kobudo Kai)

  • W. Dan Hausel, Soke Shodai/12th Dan
  • Eric Hausel, Soke-Dai/6th dan (Kiogajutsu, Kuwajutsu certified)
  • Jessica (Hausel) Grosskopf, Soke-Dai/1st dan

HANSHI
  • Robert Watson, Hanshi/Sosai, Matsumura-Seiyo Shorin-Ryu Karate Renmei/9th dan, President of Utah Shorin-Ryu Karate (Bojutsu, Nunchaku-jutsu, Saijutsu certified)
  • Andy Finley, Hanshi/7th Dan (Hall-of-Fame member), Headmaster of the Casper Shorin-Ryu Karate Club (Manrikigusari, naginatajutsu, kuwajutsu,     tonfajutsu, kamajutsu, saijutsu, kiogajutsu, tsuejutsu, hanbojutsu, nunchakujutsu, bojutsu, iaido certified)
  • Dr. Neal Adam, Kyoshi/7th dan (Hall-of-Fame member) & Okuden (Juko-Ryu Kijutsu); (Kama-jutsu, naginatajutsu, kuwajutsu, hanbojutsu, Iaido, nunchaku-jutsu, bojutsu, sai-jutsu, tonfajutsu certified)
  • Prem Dubey, Hanshi/8th dan, Southeast Asian Seiyo Shorin-Ryu Representative.
  • Dr. Seyed Ahmad Taleghani, Kyoshi/8th dan, Middle Eastern Seiyo Shorin-Ryu Representative.

SHIHAN
  • Todd Stoneking, Kyoshi/8th dan (Bojutsu, Nunchakujutsu, Saijutsu certified)
  • Thanh Q. Ngo, Kyoshi/7th dan, Vietnam Seiyo Shorin-Ryu Representative.
  • Kim Schroeder, Kyoshi/7th dan
  • Jeff Schroeder, Shihan/6th dan (Bojutsu, Nunchaku-jutsu, Sai-jutsu certified)
  • K. Raja, Shihan/6th dan
  • Matt Larson, Shihan/5th dan (Tsue-jutsu, Hanbojutsu, Kiogajutsu, Nunchaku-jutsu, Bojutsu certified)
  • Dr. Nasiakos K. Spiridon, Shihan/5th dan, European Seiyo Shorin-Ryu Representative.Hiep Ngoc Tran, Shihan/5th dan
  • Cong Mai Cu, Shihan/5th dan 
  • Bin Van Kim, Shihan/5th dan
  • Loc Nhu Nguyen, Shihan/5th dan
  • Thanh Van Nguyen, Shihan/5th dan
  • Kevin Vance, Shihan/5th dan (Headmaster of Cheyenne Seiyo Shorin-Ryu Karate); (Hanbojutsu, Kuwajutsu, Kiogajutsu, Iaido certified).
  • Kyle Gewecke, Shihan/5th dan, Okuden (Juko-Ryu Kijutsu) (Headmaster Gillette, Wyoming Shorin-Ryu Karate Club) (Hanbojutsu, Tonfajutsu, Kamajutsu, Kuwa-jutsu, Kiogajutsu certified)
  • Ben Froidevaux, Shihan/5th dan (Kiogajutsu, Kuwajutsu certified)
  • Sandy Stahl, Shihan/5th dan
  • Thadd L. Barrowes, Shihan/4th dan
  • Luis Guerra Juvier, Shihan/4th dan 
  • Duane Good, Shihan/4th dan (Hanbojutsu, Nunchaku-jutsu, Sai-jutsu certified)
  • Glenn Polk, Shihan/4th dan (Hanbojutsu, Kuwajutsu, Kiogajutsu certified)
  • Indishe Senanayake, Shihan/4th dan
  • Sunil Kumar, Shihan/4th dan
  • B. Sudakar, Shihan/4th dan
  • Hiep Ngoc Tran, Shihan/4th dan
  • Minh Van Nguyen, Shihan/4th dan
  • Le Thanh Tran, Shihan/4th dan
  • Dung Ngoc Tran Phan, Shihan/4th dan 
  • Tuan Thanh Phan, Shihan/4th dan 
  • Tuan Minh Hoang, Shihan/4th dan 
  • Quang Van Tran, Shihan/4th dan
  • Yen Kim Thi Thai, Shihan/4th dan 
  • Ken Knight, Shihan/4th dan (Nunchaku-jutsu, Hanbojutsu, Tsue-jutsu, Kiogajutsu certified)

SENSEI
Patrick Scofield, Sensei/3rd dan (Hanbojutsu, naginata, saijutsu, tonfajutsu certified)
Dr. Wayne Jensen, Sensei/3rd dan
Donette Gillespie, Sensei/3rd dan
Dr. Sumeet Aphale, Sensei/3rd dan
Kyle Linton, Sensei/3rd dan (Kuwajutsu, Kiogajutsu, hanbojutsu certified)
Raleigh Love, Sensei/3rd dan (Kuwajutsu, Kiogajutsu certified)
Kris Urbanek, Sensei/3rd dan
Kathryn (Wilson) Urbanek, Sensei/3rd dan
Vuong Kim Nguyen, Sensei/3rd dan 
Hien Ngoc Thi Tran, Sensei/3rd dan 

Kafira I. Eleni, Sensei/3rd dan

Donna Drown, Sensei/3rd dan (Bojutsu, Nunchaku-jutsu, Sai-jutsu certified)

Matthew Schroeder, Sensei/3rd dan (Bojutsu, Nunchaku-jutsu, Saijutsu certified)

Bill Borea, O'Sensei/3rd dan (Iaijutsu, Tonfajutsu, hanbojutsu, naginatajutsu, saijutsu, kuwajutsu, bojutsu certified) (RIP)
Paula Borea, Sensei/2nd dan (Iaijutsu, kuwajutsu, bojutsu certified)
Ryan Harden, Sensei/2nd dan (Hanbojutsu, Naginatajutsu, Sai-jutsu Tonfajutsu, Kuwajutsu certified)
Nicole Maxwell, Sensei/2nd dan (Headmaster: University of Wyoming Campus Shorin-Ryu Karate club); (Nunchaku-jutsu certified)
George Mumford, Sensei/1st dan
Dr. Ernst Arnold/Sensei/1st dan
Scott Seaton, Sensei/1st dan
Lenny Martin, Sensei/1st dan (Bojutsu, Nunchaku-jutsu, Kiogajutsu, Kuwajutsu certified)

SENPAI
Nidan
Adam Bialek, 2nd dan (Kamajutsu, Kuwajutsu, Hanbojutsu, Saijutsu, Tonfajutsu certified)
Ben Moeur, 2nd dan (Kamajutsu, Kuwajutsu, Hanbojutsu, Naginatajutsu certified)
Elena Finley, 2nd dan (Bojutsu, Sai-jutsu, Iaido certified)
John C. Hill, 2nd dan
Dan Graffius, 2nd dan
Sarah Kamenicky, 2nd dan (tonfajutsu certified)
M.G. Ruwan Sameera Herath, 2nd dan 
Christopher King, 2nd dan
Kate Lehman, 2nd dan (Kuwa-jutsu, Kiogajutsu certified_
Steve Stoddard, 2nd dan (Shorin-Ryu), Okuden (Juko-Ryu Kempojutsu)
Brian Sinicki, 2nd dan
Jesus Catala, 2nd dan
Corey Westbrook, 2nd dan
Benjamin J. Adam, 2nd dan
Jeff Gritton, 2nd dan
Brett Philbrick , 2nd dan (Kamajutsu, Kuwajutsu, Kiogajutsu certified)
Jessica Ricks, 2nd dan (Tonfa-jutsu certified)
Nick Jarvis, 2nd dan (Shorin-Ryu); Okuden (Juko-Ryu Kijutsu); (nunchaku-jutsu, sai-jutsu, bojutsu certified)
Richard E. Durfee, 2nd dan (Tonfa, kama certified)
Janel Durfee, 2nd dan (Kama, tonfa certified)
Tyler Durfee, 2nd dan (Kama, tonfa certified)

Shodan
Harmony Durfee, 1st dan
John Denvir, 1st dan (Kuwajutsu certified)
Suzette Denvir, 1st dan (Kuwajutsu certified)
Rihanna Denvir, Yudansha Sho
Amira Rodriguez, 1st dan (Kuwajutsu certified)
Kristine Watson, 1st dan (Bojustu, Nunchaku-jutsu, Sai-jutsu certified)
Dennis Ingram, 1st dan (Kama-jutsu certified)
Alexis Pillow, 1st dan (Kuwa-jutsu, hanbojutsu, saijutsu certified)
Scott Pritchett, 1st dan (Hanbojutsu, naginatajutsu certified)
Bryce Mayo, 1st dan (bojutsu, nunchaku-jutsu certified)
Brandon Brown, 1st dan (Shorin-Ryu), Okuden (Juko-Ryu Kijutsu)
Paul Williams, 1st dan
Chase Cassidy, 1st dan (Shorin-Ryu), Menkyo Okuden (Juko-Ryu Kijutsu); (nunchaku-jutsu, bojutsu certified)
Ethan Nesbit, Yudansha Sho (tonfa-jutsu certified)
Nathaniel Nesbit, Yudansha Sho (Tonfa-jutsu certified)
Destin Barrowes, Yudansha Sho
Victoria Davis, 1st dan
Kathy Greig, 1st dan
Dr. Florence Teulé, 1st dan
Bryan Bortner, 1st dan (Bojutsu, Saijutsu, Nunchaku-jutsu certified)
Dan Lang, 1st dan
Bill Brummet, 1st dan (Kioga-jutsu, Tsue-jutsu, Hanbojutsu, Iaido certified)
Kristen Whitney, 1st dan 
Julia Perkovic, 1st dan
Justin Roadifer, 1st dan (Nunchaku-jutsu, Bojutsu certified)
David Moehrke, 1st dan
George Chakmakian, 1st dan
Anne Cecilie Haug, 1st dan
Tove Linn Tjersland, 1st dan
Eric Hendrickson, Menkyo Okuden
Nick Hardgrove, 1st dan
Mike Killian, 1st dan
Junichi Kiozumi, 1st dan
Matthew Merced, 1st dan
Csaba Rozgonyi, 1st dan
Cyrena Undem, 1st dan
Eric Sorg, 1st dan
Ruth Schaefer, 1st dan
Dr. Michael Webb, 1st dan
Doris Weller, 1st dan
Robert Gregory, 1st dan
Nick Katsilometes, Menkyo Okuden
Michele (Haeffner) Blumenshine, 1st dan
Kara (Eberspecher) Koss, 1st dan
Dr. Douglas Keinath, 1st dan
Daniel Oyama, 1st dan
Dr. Pavel Sigalov, 1st dan
Alfred Rich, 1st dan
Clayton Olson, 1st dan
Prof. Mark T. Bittner, 1st dan
Dillon Shail, 1st dan
Noelani Blueford, Yudansha Sho
Taylor C. Hartley, 1st dan
Bryan Gritton, 1st dan
Michael C. Westbrook, 1st dan
Andrea Grech, 1st dan
Ben Corley, 1st dan (Hanbojutsu, Nunchaku-jutsu, Tsuejutsu, Kamajutsu, Tonfa-jutsu certified)
Zhou Zhuxian, 1st dan (Nunchaku-jutsu, Bojutsu certified)
Dennis Matlack, 1st dan
Yoshinobu Iwahashi, 1st dan

Nate Cina, 1st dan (bojutsu, nunchaku-jutsu certified)

Walleska Serafin, 1st dan

Cameron Brummet, Yudansha Sho (Iaido certified)
Casey Legerski, Yudansha Sho
Cody Legerski, Yudansha Sho
R. Suresh, 1st dan
B. Hudson, 1st dan
E. Sekar, 1st dan
R. Srinath, 1st dan
C.C. Ravi , 1st dan
P. Prem Kumar, 1st dan
S. Panjalingam, 1st dan
R. Naufaul, 1st dan
S. Bharath Ram, 1st dan
K. Arun, 1st dan
V. Sekhar, 1st dan
K. Prabhu, 1st dan
U. Jayakanthan, 1st dan
N. Parthasarathy, 1st dan
Sandip P. Pandya, 1st dan
S. Lingeshwari, 1st dan
A. Kalidoss, 1st dan
S. Anusha, 1st dan
Solaippan, 1st dan 
Murugasen, 1st dan
Manikandan, 1st dan
S. Nitya, 1st  dan   
R. Sarath Babu, 1st dan
Mariappan, 1st dan
Lakshmi Rajagopal, 1st dan
K. Siddarth, 1st dan
Sivalingam, 1st dan
Sureshbabu, 1st dan
Ellamparthy, 1st dan
Shanmuga Sundaram, 1st dan
S.G. Srivatsan, 1st dan
V. Vimal Kumar, 1st dan
D. Murali, 1st dan
S. Anitha, 1st dan
A. Vijay, 1st dan
K. Harish, 1st dan
R.G. Gnana Priya, 1st dan
K. Purusothaman, 1st dan
M. Giridharan, 1st dan
R. Naresh Babu, 1st dan
S. Karthick, 1st dan
S. Neelavathy, 1st dan
K.R. Vishwanath, 1st dan
J. Sathis Kumar, 1st dan
S. Sridhar, 1st dan
K.B. Rajkiran, 1st dan
V. Anush Kumar, 1st dan 
M. G. Ruwan Sameera Herath, 1st dan 

AFFILIATES  
  • Siegfried Boedeker, Hanshi/10th dan, European Association of Daito Ryu Aiki-Bujutsu, Germany
  • Sheikh/Dr. Ali Atiq Al-Atiq, 7th dan
  • Nasiakos Spyros, Hanshi/9th Dan Athens, Greece
  • Steven Berkowitz, Dai-Shihan/6th dan
google046f8c59b211a6a8.html